רצפות

רצפת היורט

את היורט רצוי להניח על רצפה ישרה מפולסת. בהתאם לסוג הרצפה ניתן לכוון שיפוע לכיוון רצוי המוגדר מראש. קיימת חשיבות לרצפה מבחינת הפונקציונליות של אטימות היורט לזוחלים למיניהם ולמי הגשמים היורדים מגג היורט.
את היורט אנו מייצרים עם "שמלה", זו בעצם הארכה/ המשכיות של השכבה החיצונית האטומה למים מעבר לשפת הרצפה ובכך המים היורדים מגג היורט מוסתים מתחת לגובה הרצפה. את ה"שמלה" ניתן לחזק בקשירה אל סף הרצפה או הבמה של היורט ובכך לקבל אטימות מרבית.

  רצפת בטון

רצפת הבטון מוכרת לכולנו, לשיטה זו נזדקק לקבלן עבודות בטון לבניית רצפה עגולה כקוטר החיצוני של היורט המתוכנן ובעובי המומלץ לפי סוג הקרקע.
יתרונותיה :  תישאר קרירה ונעימה לדריכה בקיץ, מראה רצפת בטון מקובלת ויכולה לתת מראה מיוחד ומשלים ליורט וכמובן שאת הרצפה ניתן לרצף באבן או פרקט.  בגדול הרצפה נעשית באופן מהיר וקל, תחזיק שנים רבות וגם קלה לניקיון ותחזוקה.
חסרונות: אינה ידידותית לסביבה, למרות שהיום ניתנת למיחזור. בעלת כושר היסדקות. חיסרון משמעותי בכך שזו רצפה קבועה ואחרי שהחלטתם איפה לצקת את הרצפה שם היא תישאר ! מבחינת החוק רצפת בטון מצריכה אישורי בניה.
את רצפת הבטון מבטנים על גבי לוחות קלקר ויריעות להוריד אפשרות של היווצרות סדקים ע"י כך נותנים אפשרות של הקרקע לנוע מבלי לסדוק את הרצפה. כדאי ונהוג לחרוץ את הרצפה בכדי לאפשר "נשימה" התרחבות והתכווצות החומר.
קיימים בשוק חומרים צורבים הנותנים גוון צבע לבטון וניתן להוסיף שכבת לקה לדריכה גבוהה, למידע נוסף חפשו " בטון מוחלק " ברשת לפרטים נוספים. כדאי להתייעץ עם בעל מקצוע.
r1
r2
r3
 

רצפת עץ

הבחירה הטבעית והחביבה ביותר עלינו. לבחירת רצפת העץ יש מגוון אפשרויות, ולא תמצאו רצפה אחת דומה לאחרת. ישנם המון משתנים והרבה בחירות לעשות בעת תכנון הרצפה.  כמו סוג העץ, גודל העץ לשלד ולרצפת הגמר, גימור העץ בצבע או שמן, גימור OSB , דק או גלריה. כדאי לבחון את בניית הדק לפי ייעוד היורט בשימושו הסופי מול עלות.
את הרצפה ניתן להוזיל משימוש במשטחי עץ משומשים כשלד בסיס והגבהה מעל פני הקרקע. ובחירת דיקט או
OSB  כרצפה סופית. את ה OSB  ניתן לצבוע בכמה שכבות צבע מגן אקרילי לסגירת חורים וקוצים ע"מ שיהיה נעים למגע. לחילופין ניתן להשתמש בעץ לביד סטנדרטי 17ממ, או לביד לבנה שמגיע עם גימור קווי העץ היפה שאנחנו רוצים לראות ברצפה.  

e1
e2
e3

 מחוברים לאדמה?

את היורט ניתן להניח על מצע טבעי של חצץ ומחצלות.
במקרה הזה יש להגביה את שטח היורט מעל פני הקרקע הסובבת וליצור מיני טרסה ע"מ להרחיק את מי הגשמים.
לאטימות נוספת כדאי ליצור חוצץ בתוך האדמה בהיקף היורט למנוע כניסת זוחלים ושרצים  למיניהם.
ha1
ha2
ha33
 

blogbac